Fauna plná biodiverzity a unikátov
Podobne ako bola Británia kedysi dávno spojená s Európou, bol aj Madagaskar spojený s Afrikou. Pred desiatkami miliónov rokov sa však od nej oddelil, vďaka čomu si dokázal zachovať viaceré druhy zvierat a rastlín, aké už v Afrike nenájdete. Madagaskar býva často porovnávaný s Noemovou archou a je vnímaný ako miesto, ktorého flóra a fauna je absolútne unikátna.
Bohatstvo živočíšnej ríše
V posledných rokoch sa preslávila aj teória, podľa ktorej sa časť afrických druhov dostala na Madagaskar už po jeho oddelení prostredníctvom kmeňov stromov a malých plávajúcich ostrovčekov. Pred milónmi rokov vládli silné morské prúdy od Mozambiku a Tanzánie a práve tie mali živočíchy menších rozmerov doplaviť na Madagaskar.
Celkovo je domovom tisícok druhov rastlín, vyše päťdesiatky lemurov, 260 plazov od chameleónov po krokodíly, 220 vtákov, mnoho žiab a sedem druhov mäsožravcov. Kuriozitou okrem toho je, že niektoré z týchto zvierat sú majú bližších a podobnejších príbuzných v Oceánii a Južnej Amerike než v Afrike.
Cicavce a vtáky
Obzvlášť jedinečné sú z miestnej fauny lemury, preto sme im venovali špeciálnu pozornosť v samostatnom článku. Zaujímavé sú však aj iné tvory žijúce na ostrove. Napríklad šelma fossa (Cryptoprocta ferox) je nočným živočíchom pripomínajúcim kríženca medzi psom a pumou. Vie dobre liezť po stromoch a zje takmer čokoľvek, od hmyzu a plazu až po hlodavce aj menšie lemury. Vzhľadom k tomu, že často lovia aj sliepky z fariem a usadlostí, sú fossy mnohokrát lovené miestnymi ľuďmi.
Netradičným obyvateľom Madagaskaru je aj ternek (Tenrec eucadatus), pripomínajúci ježka. Niektoré z jeho druhov obývajú aj Komorské ostrovy, Seychelly a Maurícius, najväčšiej rôznorodosti sa však tešia práve tu, nakoľko sa tu nachádza vyše 30 druhov tohto čierno-žltého živočícha s dlhým zašpicateným nosom.
Kedysi na Madagaskare žili aj veľké pozemné vtáky, ktoré nedokázali lietať. Tieto slonie vtáky majú slovenský názov Vuron, po latinsky Aepyornis. Vyzerali trochu ako väčšie pštrosy, hoci v skutočnosti majú príbuzensky bližšie k vtákom kiwi žijúcom na Novom Zelánde. Hoci bol Aepyormis veľkým zvieraťom, súčasne bol aj pomerne pomalý a krotký. Ubúdanie lesov a prenasledovanie lovcami ho postupne priviedlo v 18. storočí k vyhubeniu.
Plazy a obojživelníky
Miestna fauna je bohatá na plazy, hoci v nej napríklad nefigurujú pytóny typické pre východnú Afriku a Južnú Áziu. Na druhej strane zahŕňa takmer polovicu dodnes známych druhov chameleónov. V niektorých častiach ostrova sú lovené, keďže im ľudia pripisujú magickú moc a schopnosť predpovedať budúcnosť. Po území Madagaskaru sa plazí aj asi 80 druhov hadov, žiadny z nich však nepredstavuje pre človeka priveľké nebezpečenstvo.
Obojživelníky naopak na Madagaskare príliš časté nie sú, nenájdeme tu ani salamandry ani ropuchy. Iné žaby sú ale pomerne pestré, ako napríklad žaba paradajková (Dyscophus antongilii) pomenovaná podľa svojho výrazne červeného sfarbenia alebo mantella zlatá (Mantella aurantiaca). Prvá má lepkavú pokožku, ktorá môže pri styku s pokožkou spôsobiť alergické reakcie, druhá je zase na dotyk jedovatá.
Nevyhnutnosť ochrany prírody
Je ale potrebné mať na pamäti, že celý tento prírodný raj sa čoraz viac drasticky zmenšuje a jeho udržanie je teda vo veľkom ohrození. V minulosti zaberali lesy tretinu rozlohy Madagaskaru, už v roku 1950 však ich podiel klesol na 12% a v súčasnosti je ešte nižší. Je tak možné, že ak sa s touto alarmujúcou situáciou rýchlo niečo neurobí, už v blízkej budúcnosti zostane z tunajších lesov len zeleň chránená v národných parkoch a na niektorých súkromných pozemkoch.
Fotografie: © BigStockPhoto.com