Antananarivo, mesto troch tvárí
Hlavné mesto Madagaskaru znie podivne už svojim menom. To však nie je zďaleka jedinou kuriozitou, ktorou svojich návštevníkov zaujme. K ďalším patrí rozľahlý palácový komplex, pestré múzeá, trhy plné suvenírov od výmyslu sveta či domov exotických zvierat a rastlín.
Prvý pohľad na Antananarivo
Antananarivo sa občas nazýva aj Tananarivo alebo skrátene Tana, čo sa zachovalo z názvu pod akým bolo mesto založené v 17. storočí, Tananarive. Rozprestiera sa uprostred hôr priamo v srdci Madagaskaru. Či už cestovatelia chcú alebo nie, musia jeho bránami prejsť tak či onak, keďže len tu funguje letisko spájajúce ostrov s okolitým svetom. Práve z neho potom smerujú tiež všetky lety do ďalších destinácií Madagaskaru.
V zásade môžeme Antananarivo rozdeliť do troch základných častí, ťahajúcich sa v smere zdola nahor. Prvou je spodné mesto vybudované v oblasti bývalých močiarov, druhou stredná časť nazývaná Plateau de Colbert a treťou staré mesto La Haute Ville na vrchole hôr. Práve to poskytuje vyhľadávačom pamätihodností najväčší pôžitok, keďže tu nájdu paláce, katedrály a šľachtické sídla.
Život v palácoch
Palácový komplex je zložením ôsmych budov, spoločne označovaných ako Rova, čo znamená pevnosť. Nachádza sa vrchole najvyššej hory mesta, Analamanga, čo môžeme preložiť ako modrá pevnosť. Táto strategická poloha poskytovala kráľom nielen ťažko dobytný obranný systém, ale aj ideálne miesto na pozorovanie okolitej krajiny. Pôvodne bol komplex postavený z dreva, v roku 1869 sa ale prestaval do kameňa. Až do konca monarchie na Madagaskare, ktorý nastal o niekoľko rokov neskôr, boli v priestoroch Rovy pochovávané mnohé kráľovské páry ostrova.
Palác kráľovnej bol ešte pomerne donedávna skutočne pôsobivý, v roku 1995 však jeho veľká časť podľahla ničivému požiaru a zachovali sa z neho len niektoré vonkajšie steny. Podarilo sa však zachrániť aspoň časť jeho vnútornej dekorácie a historických listín. Dnes sú tieto objekty uložené v časti paláca Andafiavaratra, teda paláca premiéra. V posledných rokoch prechádza komplex Rova rozsiahlym rekonštrukčným procesom, ktorý má obnoviť zašlú slávu palácov Antananariva.
Dejiny a umenie mesta mimo paláca
K ukážkam kráľovskej histórie mesta patrí v neposlednom rade tiež Avenida kráľovských stromov, z ktorých každý jeden bol v minulosti zasadený jedným z kráľov alebo kráľovien ostrova. Tieto stromy tak symbolizovali moc monarchie na Madagaskare. Rovu obklopujú viaceré dobové štvrte, najkrajšie prechádzky získate ak sa vydáte do útrobia Andohalo, Ambohimitsimbina a Ambohipotsy. Na hlavnom námestí Andohalo, Kianja Repoblika Malagasy vás zaujme napríklad najväčší katolícky kostol Madagaskaru a protestantská katedrálu Saint-Laurent.
Vyberte sa tiež po schodoch Lastelle, plaziacich sa po úbočí skaly Ambatobakanga, dovedú vás totiž na Námestie nezávislosti a poskytnú dobrý výhľad na miestnu univerzitu a jazierko Anosy. Stromy obklopujúce jazero v novembri kvitnú nádhernou fialovou farbou a v ich obklopení natrafíte na sochu Anjel, ktorou si ostrov pripomína vojakov padlých vo francúzskej armáde v bojoch prvej svetovej vojny.
Na kúpu suvenírov sú najlepšie remeselné trhy a pokiaľ ste si na istom ohľadom svojich negociačných a jazykových schopností, môžete ceny tovarov s predavačmi zjednávať. Za najlepšie trhy v Antananarivo bývajú spravidla považované Andravoahangy, Isotry a Digue. Častými maličkosťami, ktoré si turisti radi z mesta odvážajú sú zase napríklad výrobky vyrezávané z dreva, výšivky, textílie, ebenové masky, košíky a ďalšie. Zaujímavým trhom je v neposlednom rade aj Zoma, ktorý sa každý piatok rozrastie takmer na celé Antananarivo a ktorého predavači vás budú lákať ku kúpe svojimi parfumami a tkaninami.
Múzeá a ukážky flóry a fauny
Obľúbeným a blízkym cieľom z Antananariva je napríklad Múzeum makiet lodí, ktoré je domovom vyše stovky modelov v časti Le Village. Ich proces stavby je pritom priblížený doslova do najmenších detailov. Pútavé múzeá ale nájdete aj v samotnom meste. Manampisoa je pôsobivou ukážkou dobového nábytku, riadu a šperkov. K najväčším pokladom Múzea umenia a archeológie vo štvrti Isoraka patria naopak hudobné nástroje, nálezy z vykopávok a historické domáce a poľnohospodárske nástroje.
Na menšie prírodné a paleontologické múzeum napokon natrafíte v priestoroch parku Tsimbazaza, ktorý je botanickou aj zoologickou záhradou súčasne. Tsimbazaza je taktiež podmanivou oázou pokoja uprostred exotických rastlín, stromov a jazierok posypaných leknami. Venuje priestor aj faune a tak v ňom žijú viaceré druhy lemurov, korytnačiek, krokodílov, vtákov, motýľov a iných živočíchov.
Fotografie: © BigStockPhoto.com